I dalje smo aktivni u oblasti stručne prakse – obavljene posete fabrikama Teleoptik žiroskopi i INSA iz Zemuna

I ove nedelje bili smo aktivni na polju stručne prakse i obišli smo u jednom danu dve firme, nekada velike industrijske gigante: Teleoptik žiroskopi i Industriju satova (INSA) iz Zemuna.

U prvoj poseti, fabrici Teleoptik Žiroskopi u obilasku novog pogona sa CNC mašinama upoznali smo se sa kompletnim mašinskim parkom koji je još uvek u fazi izgradnje. Konkretno, CNC operateri su našim studentima objasnili principe rada najsavremenijih CNC strugova, kao i troosnih i petoosnih glodalica. Studenti su dobili informacije o upravljanju i rukovanju pomenutim mašinama i videli na koji način se na istim izrađuju delovi, uglavnom za namensku industriju.

Po završetku obilaska mašinske obrade, studenti su posetili tehničko-konstruktorsku službu u kojoj su zaposleni inženjeri, konstruktori i projektanti. Studenti su saznali koji su to CAD-CAM softveri zastupljeni u fabrici ovog tipa, te se u budućnosti mogu orijentisati njihovom istraživanju. Kraj posete bio je rezervisan za laboratorije za rad sa optičkim uređajima i za pogon montaže (tzv. Bela soba).

IMG-20180503-WA0001

Naredna fabrika u kojoj je organizovana poseta je čuvena INSA, odnosno Industrija satova u kojoj su studenti videli rad na konvencionalnim, automatskim i poluautomatskim mašinama koje su kao takve specijalne izgradnje za proizvodnju sitnih delova za satove, vodomere i sl.

Škola se zahvaljuje zaposlenima koji su nam omogućili ugodan boravak u fabrikama. Posebno se zahvaljujemo našem bivšem studentu, Milošu Stanojeviću na korisnim informacijama i nesebičnim odgovorima na pitanja naših studenata i nastavnika. U narednom periodu škola će omogućiti svojim studentima odlaske na praksu u trajanju od nekoliko dana u pomenutim fabrikama.

Nastavnik praktične nastave,
Slobodan Milošević

You can leave a response, or trackback from your own site.