STANDARDI IZRADE MASTER RADA

Ciljevi izrade master rada su:

• da studenti na osnovu obavljene stručne prakse i uz konsultacije sa mentorom i komentorom, samostalno primene stečena znanja i veštine i na taj način dokažu da poseduju sposobnost za rešavanje praktičnih problema iz privrednog ili javnog sektora,
  • da studenti pismenim i usmenim putem pokažu da su savladali osnove kvalitativnog i kvantitativnog istraživanja,
  • da su stekli ciljevima programa predviđena znanja i
  • da su savladali savremene metode i tehnike koje su neopkodne da samostalno i analitički rešavaju kompleksne praktične probleme i donose optimalne poslovne odluke u određenoj užoj oblasti.

Tema master rada odnosi se na praktičan problem uočen u literaturi i praksi. U izradi master rada student primenjuje znanje stečeno obradom literature i pokazuje kako se neki konkretan problem može rešiti. On to može učiniti kroz analizu primera iz prakse i literature, obradu zadataka, empirijsko istraživanje ili na neki drugi praktičan način.

Sadržaj master rada:

Master rad sadrži: korice, naslovnu stranu, sažetak sa ključnim rečima (na srpskom i engleskom jeziku), sadržaj, uvod, tekst, zaključak, literaturu.

Korice master rada treba da imaju sledeći izgled:

• U gornjem delu: logo Škole i VISOKA TEHNIČKA ŠKOLA STRUKOVNIH
  • Na sredini korica: tema master rada (ispisana velikim slovima), a ispod toga MASTER
  • U donjem levom uglu: ime i prezime mentora i komentora.
  • U donjem desnom uglu: ime, prezime i broj indeksa kandidata autora master rada.
  • U sredini donjeg reda: Beograd, godina.

Naslovna strana treba da sadrži osnovne podatke kao što su: VISOKA TEHNIČKA ŠKOLA STRUKOVNIH STUDIJA, MASTER STUDIJSKI PROGRAM: (NAZIV PROGRAMA), RAD IZ (NAZIV PREDMETA – UŽA OBLAST), naslov rada (ne duži od 15 reči), ime kandidata i broj indeksa, ime mentora i komentora, mesto i datum izrade.

Strana iza prve naslovne strane sadrži ključnu dokumentacijsku informaciju (datum i vreme odbrane rada i ocena rada). Student navodi imena članova Komisije i ispod svakog imena ostavlja crtu za potpis.

Nakon toga, na narednoj strani, navodi se sažetak sa ključnim rečima na srpskom i engleskom jeziku.

Sledi sadržaj u kome su navedeni osnovni delovi kroz koje je strukturiran master rad (podnaslovi), kao i brojevi strana na kojima se ti delovi nalaze.

U uvodnom delu master rada treba uvesti čitaoca u temu, prezentirati značaj teme i razlog zbog koga je student odabrao da obradi baš tu temu, kao i pregled teksta koji sledi.

U glavnom delu master rada student obrađuje temu rada. On sadrži prikaz teorijskih (osnovne definicije) i praktičnih (ilustrativni primeri, po pravilu originalni) rezultata koji se odnose na zadatu temu. Taj deo teksta treba da bude strukturiran kroz više logičnih celina označenih odgovarajućim naslovima i podnaslovima.

Na kraju rada nalazi se zaključak u kome se ponavljaju osnovna saznanja do kojih je student došao kroz izradu master rada.

Literatura koju je kandidat koristio pri izradi rada navodi se abecednim redom po prezimenima autora, sa potpunim podacima o bibliografskoj jedinici. Kandidat je dužan da prilikom izrade svog rada koristi najmanje deset izvora, od kojih najmanje tri moraju biti na stranom jeziku. Posebno je poželjno korišćenje Internet sajtova. Stil pisanja mora biti u skladu sa uobičajenim standardima akademskog pisanja.

Forma master rada:

Dužina rada: od 80 do 120 strana, ne računajući prorede, sažetak sa ključnim rečima, sadržaj i literaturu.

Forma teksta: A4 (210h297 mm), margine sve po 2.5 cm, prored 1, font Times New Roman 12. Rad mora biti štampan i ukoričen.

Rad se predaje u 4 (četiri) primeraka.

Reference (citiranje)

• Navođenje izvora: koristiti fusnote ili endnote. Ukoliko se koriste fusnote na kraju rada je obavezna literatura.
  • Navođenje izvora u literaturi, fusnoti ili endnoti: prezime, prvo slovo imena, (godina izdanja), Naziv dela (knjiga: italik; ako je časopis ili zbornik radova u pitanju naziv članka se piše normalnim slovima, a naziv časopisa odn. zbornika italik stilom), mesto izdanja: izdavač, broj strane na kojoj se u časopisu ili zborniku članak nalazi.

Slike, tabele

• Označavanje slika i tabela u tekstu: navodi se broj slike (tabele), a zatim i naziv slike ili tabele.
  • Navođenje izvora podataka ispod tabela i slika (grafikona) — navodi se ceo izvor: prezime, prvo slovo imena, (godina izdanja), Naziv dela, mesto izdanja: izdavač. Koristi se font Times New Roman 10.
You can leave a response, or trackback from your own site.